Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Hans Krása – Opera dziecięca Brundibár

Hans Krása – Opera dziecięca Brundibár

Opera Brundibár autorstwa czeskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia Hansa Krasy jest uniwersalną opowieścią o walce dobra i zła. Libretto do opery, którego autorem jest Adolf Hoffmeister opisuje zmagania rodzeństwa – Aninki i Pepiczka, którzy chcą śpiewem na ulicach zebrać pieniądze na mleko dla ciężko chorej matki, jednocześnie stając się zagrożeniem dla kataryniarza – Brundibára, który postanawia pozbyć się konkurencji. W walce dzieci z Brundibárem z pomocą przychodzą: nieustraszony wróbel, bystry kot i mądry pies oraz przyjaciele, pokazując, że tylko działając razem można pokonać zło.

Hans Krása i Adolf Hoffmeister napisali operę Brundibár w 1938 roku. Próby do premiery tego dzieła rozpoczęły się w 1941 roku w żydowskim sierocińcu w Pradze, który służył jako tymczasowa placówka wychowawcza dla dzieci rozdzielonych wojną z rodzicami.

Zimą 1942 roku opera została po raz pierwszy wystawiona w tymże sierocińcu dla ograniczonej widowni liczącej 150 osób: w tym czasie kompozytor i scenograf František Zelenka byli już przetransportowani do Theresienstadt, gdzie do lipca 1943 roku zostały przewiezione również niemal wszystkie dzieci z pierwotnego chóru i personelu sierocińca. Jedyną osobą, której na czas udało się uciec z Pragi był twórca libretta – Adolf Hoffmeister.

Po ponownym połączeniu się z obsadą w Theresienstadt, Krása zrekonstruował pełną partyturę opery, opierając się na pamięci i części partytury fortepianu, która pozostała w jego rękach, dostosowując ją do dostępnych w obozie instrumentów muzycznych.

Scenografię ponownie zaprojektował Zelenka, były kierownik sceny w Czeskim Teatrze Narodowym.

Premiera Brundibára odbyła się w Theresienstadt 23 września 1943 roku. Spektakl wyreżyserował František Zelenka – także autor scenografii do spektaklu, a choreografię przygotowała Camilla Rosenbaum.

W następnym roku opera została wystawiona aż 55 razy.

Opera zawiera oczywistą symbolikę triumfu bezbronnych i potrzebujących dzieci nad tyranem kataryniarzem, ale nie zawiera jawnych odniesień do warunków, w jakich została napisana i wystawiona.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na piękny muzyczny spektakl w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej.

Spektakl wyreżyseruje Bartosz Buława, a zespół instrumentalny Filharmonii poprowadzi Dyrektor Artystyczny Filharmonii Alexander Humala.


Spektakle 28.09.2024 i 29.09.2024 w Filharmonii Krakowskiej.