
Royal Opera Festival od swej pierwszej edycji w 2019 roku ustanowił włoskiego geniusza stylu belcanto – Gioacchino Rossiniego, głównym artystą, wokół którego i na twórczości którego opiera się koncepcja szerszego pokazania muzyki i jej ponadczasowych zależności.
Jednym z ważniejszych celów, jakie przyświecają organizatorom jest przywracanie kulturze zapomnianych dzieł, stąd w programie znalazły się kompozycje mało znane melomanom lub wręcz nigdy jeszcze w Polsce nie wystawiane. Nasz Festiwal adresowany jest do zróżnicowanej pokoleniowo publiczności i w swojej nadrzędnej idei chce przekonać szerokie audytorium, że kultura wysoka jest niezbędna dla współczesnego człowieka, a odkrywanie jej walorów poprzez eksponowanie międzynarodowych konotacji muzycznych i odkrywanie artystów nieznanych bądź zapomnianych, ten cel tylko wzmacnia.
Royal Opera Festival to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2019 roku i z każdą edycją ma ambicje przedstawienia mało znanej twórczości samego Rossiniego (w 2019 roku była to opera Tancred zaledwie 3 razy grana w Polsce od czasu swego powstania w 1813 roku, w 2021 dwa dzieła: Jedwabna drabinka oraz Elżbieta, królowa Anglii, w 2022 trzy takie dzieła: Armida, Adina oraz Hermiona, a w 2023 Signor Bruschino). W ramach swego rodzaju kontrastu do mniej znanych utworów (jak choćby planowana w tej edycji opera Giovanniego Paciniego Arabowie w Galii) czy artystów, widzowie będą mogli również przypomnieć sobie jedną z bardziej znanych oper Rossiniego, jaką jest Cyrulik sewilski. Po raz drugi w tym roku odbywać się będzie Akademia Belcanto – warsztaty mistrzowskie dla młodych śpiewaków, którzy będą mieli okazję nie tylko uczyć się pod okiem znakomitych artystów, ale i wspólnie z nimi wystąpić w festiwalowych produkcjach.
Royal Opera Festival w 2023 roku to ponowna współpraca: z Belcanto Opera Festival. Rossini in Wildabad i Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, gdzie prezentowanych będzie większość muzycznych zdarzeń, jak również z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Passionart
Współorganizator: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie,
Partner: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Partner główny: Małopolska
PROGRAM EDYCJI 2023
Gioacchino Rossini - Signor Bruschino /wersja półsceniczna/
16.06.2023, godz. 19.30 - KUP BILET
17.06.2023, godz. 18.00 - KUP BILET
Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej
Jochen Schönleber – reżyser
Eleonora Calabro – asystent reżysera
Paola Gonzalez Malleuve – druga asystentka reżysera
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
José Miguel Pérez-Sierra - dyrygent
Gaudenzio – Roberto Maietta
Sofia – Katarzyna Guran
Bruschino Senior – Emmanuel Franco
Bruschino Junior – Patryk Wyborski
Florville – Hyunduk Kim
Filiberto – Francesco Bossi
Marianna – Camilla Carol Farias
Oficer Policji – Bartłomiej Chorąży
Giovanni Pacini - Arabowie w Galii /wersja koncertowa/
02.07.2023, godz. 18.00 - KUP BILET
Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej
Wykonawcy:
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Marco Alibrando – dyrygent
Ezilda – Serena Farnocchia
Leodato – Diana Haller
Agobar – Michele Angelini
Gondair – Mirko Palazzi
Zarele – Camilla Carol Farias
Aloar – Francesco Bossi
Mohamud – Francesco Lucii
Piotr Piwko – chórmistrz