Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
05 10-2022
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 80 zł ulgowy: 60 zł
KUP BILET
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
05-10-2022 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 80 zł ulgowy: 60 zł KUP BILET

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygent
Zofia Neugebauer – fletRepertuar:

Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu

Antonio Vivaldi – Koncert smyczkowy g-moll RV153

Antonio Vivaldi – Koncert fletowy La notte

Antonio Vivaldi – Koncert fletowy Il gardellino

***

Giacchomo Puccini – Crisantemi

Josef Suk – Serenada


Po Koncercie Inaugurującym sezon 2022/2023 Sinfonietta Cracovia wraca do sali Filharmonii Krakowskiej w ramach cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. Tym razem bohaterką wieczoru będzie flecistka, Zofia Neugebauer, która na stałe mieszka w Szwajcarii. W zapowiedzi nowego sezonu Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty zauważa, że Neugebauer to "artystka niezwykle utalentowana, w Polsce jeszcze za mało doceniona. Tym koncertem chcemy pokazać, że mamy za granicą kogoś bardzo zdolnego".


Koncert odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej – jest to efekt porozumienia szefów obu instytucji kultury w ramach projektu Muzyczne Mosty. Dzięki tej współpracy, w oczekiwaniu na nową siedzibę w Cichym Kąciku, Sinfonietta Cracovia może zapraszać swoich słuchaczy do dużych, symfonicznych koncertów w ramach cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. Jeszcze w tym roku odbędą się dwa takie koncerty w listopadzie z muzyką Patricka Doyle’a oraz w grudniu z hiszpańskim dyrygentem Anionio Méndezem.SINFONIETTA CRACOVIA

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i  twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z  interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z  którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w  1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i  Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i  producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.

Katarzyna TOMALA-JEDYNAK – absolwentka dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (2013) oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania placówkami kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (2019). Umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Jina Wanga, Jormę Panulę, Sian Edwards, Marka Herona, Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Rafała Delektę. W sezonie 2014/2015 pełniła funkcję dyrygenta-rezydenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. W 2015 roku rozpoczęła stałą współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu. W 2017 roku znalazła się w międzynarodowym gronie pięciorga stypendystów prestiżowego programu Dartington International Summer School. W 2021 roku została laureatką Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent”. Ponadto dyrygowała wieloma zespołami w kraju i poza jego granicami, współpracując z wybitnymi solistami oraz wiodącymi festiwalami. Jedną z ważnych gałęzi działalności artystki jest popularyzowanie muzyki klasycznej i udział w projektach edukacyjnych promujących uczestnictwo w życiu kulturalnym. Od września 2022 roku Dyrektorka Artystyczna – Pierwsza Dyrygentka Orkiestry Sinfonietta Cracovia.


Zofia NEUGEBAUER rozpoczęła naukę gry na flecie w wieku 9 lat. W 2017 ukończyła 3-letnie studia w Hochschule für Musik w Bazylei w klasie wybitnego flecisty i pedagoga prof. Felixa Renggliego. Rok po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w Bazylei, Zofia została stypendystką Karajan Akademie der Berliner Philharmoniker, gdzie przez dwa lata miała szanse regularnie grać w orkiestrze Filharmoników Berlińskich. Jej wielkim mentorem jest Mathieu Dufour pierwszy flecista Berliner Philharmoniker z którym rozwijała swoją wyobraźnię muzyczną podczas pobytu w stolicy Niemiec.

W sezonie 2021/2022 gra jako Solo flecistka w Sinfonieorchester Basel. Młoda artystka intensywnie czerpała inspiracje z pracy w znanych Europejskich orkiestrach, gdzie grała ze znakomitymi dyrygentami jak Sir. Simon Rattle, Pavo Järvi, Zubin Mehta, Antonio Pappano, Daniel Harding, Reinhard Goebel, Ivan Fischer.

Od wielu lat jest zapraszana na znane festiwale jak Gezeiten Konzerte, Verbier Festival, Bad Kissinger Sommer, Dresdner Musikfestspielen. W sezonie muzycznym 2019/2020 została stypendystką Mozart Gesellschaft Dortmund, organizacji która intensywnie wspiera promocje jej talentu a w 2021 stypendystką Villa Musica oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała również nagrodę Młoda Polska.