Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Festiwal Chórów Dziecięcych

IV edycja Festiwalu Chórów Dziecięcych organizowana przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się w maju 2024. Ideą festiwalu jest promocja i prezentacja wokalnych zespołów dziecięcych, a także repertuaru przeznaczonego dla młodych wykonawców. Chóry biorące udział w festiwalu mają możliwość rozwijać swoje talenty pod okiem doświadczonych dyrygentów, chórmistrzów i trenerów wokalnych. IV odsłona Festiwalu będzie kontynuować zwyczaj, zainicjowany podczas poprzedniej edycji, polegający na współpracy artystycznej uczestników Festiwalu i Społecznego Chóru Filharmonii w wykonaniu repertuaru Koncertu finałowego.

Tradycja dziecięcych zespołów wokalnych jest związana z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego od ponad siedemdziesięciu lat, kiedy to z inicjatywy Józefa Suwary powstał Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Zespół ten prowadzony był kolejno przez swego założyciela, następnie Bronisławę Wietrzny, Stanisława Krawczyńskiego, aod 1993 roku przez Lidię Matynian. Od 2022 roku pod egidą Filharmonii Krakowskiej swoją działalność rozpoczął także Ukraiński Chór Dziecięcy prowadzony przez Olenę Petrovną Yatskulynets.

Podczas tygodnia Festiwalu uczestnicy będą mieli okazję pracować ze znakomitymi muzykami nad wartościową i ambitną literaturą muzyczną przeznaczoną dla dziecięcych formacji chóralnych, którą zaprezentują podczas koncertów w Filharmonii Krakowskiej oraz w regionie Małopolski. Wydarzenie to jest świętem młodych śpiewaków, zwieńczeniem tygodniowej pracy dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, a także ich pasji do wspólnego śpiewu w myśl idei szerzenia piękna muzyki.


IV Festiwal Chórów Dziecięcych: 20-24.05.2024


Koncert Finałowy:

24.05.2024, godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii


Wykonawcy:

Krakowska Młoda Filharmonia

Tomasz Chmiel – dyrygent

Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej

Ukraiński Chór Dziecięcy

Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej

Uczestnicy warsztatów chóralnych IV Festiwalu Chórów Dziecięcych


W programie m. in.:

Michael HAYDN – Missa Sancti Aloysii MH 257

Wolfgang Amadeus MOZART – Missa Brevis in C  (Spatzenmesse) KV 220/196b

Georg Friedrich HÄNDEL – The King Shall Rejoice (Dettingen Anthem) HWV 265

Galeria
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie