Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Luty 2020
Pon
Wt
Śr
Czw
Pt
Sb
Nd
POKAŻ CAŁY MIESIĄC
REZERWACJA
KASA BILETOWA
czynna: 4.06 w godz. 8:30–13:00; 5.06 poniedziałek – kasa nieczynna; 6.06 w godz. 14:00–19:00; 7.06 w godz. 10:00–15:00; 8.06 – kasa nieczynna; 9.06 w godz. 14:00–19:30; 10.06 w godz. 16:00–18:00; 11.06 – kasa nieczynna
Przewijaj aktualności
Wystawa prac Sabiny Dziedzic "Mandala"

Zapraszamy do Sali Złotej na wystawę prac Sabiny Dziedzic zatytułowaną "Mandala". Ekspozycja czynna podczas koncertów do 10 lipca br. 


Wystawa prezentuje mandale tworzone w przeciągu ostatnich 3 lat, czyli w okresie największych zmian w moim życiu. Każda mandala to osobna opowieść, emocje, wewnętrzny dialog, odpowiedź na otaczającą rzeczywistość. To kolejny etap na ścieżce rozwoju i poszerzenia samoświadomości. W moich pracach widoczne są zachodzące wewnętrzne zmiany, przełamywanie barier i przekraczanie swoich ograniczeń, choćby poprzez moją ostatnią mandalę, którą stworzyłam na okrągłym płótnie o średnicy 140 cm, co było nie lada technicznym wyzwaniem.


Tym właśnie chciałabym się podzielić – efektem pracy nad sobą, wytrwałością, cierpliwością, a także być może zainspirować niektórych z Państwa do działania i poszukiwania własnej ścieżki. Dla mnie pierwsze spotkanie z mandalą było nowym etapem życia i choć na początku spełniało tylko rolę autoterapii, z czasem rzeczywiście wyznaczyło nowe kierunki kształcenia, pracy z drugim człowiekiem a przede wszystkim – pracy nad sobą. Od zawsze interesowała mnie szeroko pojęta psychologia, rozwój osobisty, ale również zagadnienia z zakresu duchowości, kultury i tradycji, wszystko co służy człowiekowi w sposób bezpośredni i pośredni. Dlatego tworzenie mandali jest dla mnie formą wewnętrznej medytacji i nic w niej nie jest przypadkowe i pozbawione znaczenia. To zaleta procesu twórczego, który energetyzuje, relaksuje, uspokaja i działa antystresowo, rozwija również zdolności manualne, artystyczne i pamięć wzrokową. Samo patrzenie na mandale może być kojące, harmonizujące, może być również rodzajem medytacji. W swoich pracach wykorzystuję siłę działania kolorem, geometrią wzoru i energią kształtu.


Mandala nazywana jest „kołem życia”, „całym światem” oraz „świętym kręgiem”. Traktowana jest jako „symbol ludzkiego życia”. Mandale wywodzą się z tradycji hinduskiej, gdzie – niezależnie od niewątpliwych wartości artystycznych – nadano im przede wszystkim znaczenie duchowe. Sam termin „mandala” oznacza centrum i to, co wokół niego – czyli po prostu okrąg.

Symbolikę mandali zauważył szwajcarski psychoanalityk i psychiatra, Carl Gustav Jung, który przypisywał im działanie terapeutyczne. Twierdził też, że spontanicznie wykonane, przekazują informację na temat stanu emocjonalnego autora.


Co chcę przekazać odbiorcy poprzez moją twórczość? Piękno, estetykę, harmonię i kolory wszechświata. Moim marzeniem jest wyzwolić w każdym, kto stanie przed moją mandalą, właśnie te uczucia.

Niech energia kształtu, jaką wibruje mandala, będzie nośnikiem najwyższych i najpiękniejszych emocji, czego Państwu i sobie życzę.

Sabina Dziedzic


Więcej Informacji na stronie www.mandalasabinadziedzic.pl oraz facebook.com
Osoby zainteresowane zakupem mandali proszone są o kontakt pod adresem: kontakt@mandalasabinadziedzic.pl

lub telefonicznie: tel. 534 636 999.
Sabina Dziedzic
 – arteterapeutka z uprawnieniami pedagogicznymi, instruktorka terapii ekspresyjnych, autorka pracy dyplomowej pt. „Mandala jako działanie arteterapeutyczne" pod kierunkiem prof. Wiesława Karolaka. Prowadzi autorskie warsztaty Mandala-podróż w głąb siebie oraz zajęcia arteterapeutyczne dla dzieci. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wystawiała swoje prace na ponad 20 wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych wraz z Podgórskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły w Krakowie, którego jest wiceprezesem. Twórczyni marki Mandala Art Sabina Dziedzic. Prywatnie mama 9-letniej Gabrysi, która w wolnym czasie również maluje mandale i pomaga jej w przygotowywaniu warsztatów arteterapeutycznych.

Tworzeniem mandali zajmuje się od grudnia 2016 r. Jej pasja narodziła się w momencie poważnego kryzysu zdrowotnego, połączonego m.in. z trudnościami w poruszaniem się. Malowanie mandali stało się wówczas dla niej formą autoterapii, co otworzyło nowy etap i wyznaczyło nowy cel życiowy. Z zawodu jest inżynierem i prawdopodobnie stąd wywodzi się jej zamiłowania do kształtów geometrycznych, precyzji i symetrii. Ponadto ma ormiańskie korzenie, więc miłość do ornamentów ma we krwi. Tworzenie mandali wskazało Sabinie Dziedzic nową drogę, przede wszystkim do pracy z drugim człowiekiem, w związku z tym na przestrzeni ostatnich lat zrobiła roczny kurs instruktora terapii ekspresyjnych, studia z arteterapii i z przygotowania pedagogicznego oraz liczne kursy z dziedziny rozwoju osobistego.


Mandala
to unikatowa forma sztuki, podnosząca wibracje artysty, nowego właściciela oraz otoczenia, który przebywa pośród mandali. Działa uspokajająco, relaksująco, energetyzująco, ale również wzmacnia cechy lub wybrane obszary naszego życia czy też: wycisza, jeśli tego potrzebujemy w danej chwili. Mandale mogą być umieszczone w domu, w biurze oraz w każdym innym miejscu, które chcemy upiększyć lub doenergetyzować, Większość prac Sabiny Dziedzic tworzonych jest na okrągłych podobraziach lub drewnianych deskach. Wypracowana przez nią technika opiera się głównie na akrylach i łączy ze sobą różne materiały, a w szczególności kamienie, kryształy czy wyroby ceramiczne. Jej mandale można znaleźć również na przedmiotach użytkowych takich jak stoliki, taborety, szkatułki czy podkładki pod kubki. Inspirację czerpie z siebie oraz ze świata zewnętrznego. Jej celem jest dawanie ludziom piękna, proponowanie rozwiązań oraz odpowiedzi na indywidualne potrzeby, stąd dużo mandali tworzy na zamówienie z własną intencją zamawiającego.


Więcej Informacji na stronie www.mandalasabinadziedzic.pl oraz facebook.com


Wystawy indywidulane:

Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie – „Natura moją inspiracją. Mandale Sabiny Dziedzic”

Krakowskie Forum Kultury – Klub Kazimierz – „Mandala podróż do siebie”

Biblioteka Kraków Filia nr 22 – „Radość życia – mandale Sabiny Dziedzic”

Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej – „Mandala przygoda mojego życia”

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta- Klub Krzesławice – „Mandala..sztuka, która uzdrawia”

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach – „Mandala”

Centrum Kultury Podgórza – Klub Swoszowice – „ Magiczny Świat Mandali”


Wystawy zbiorowe z Podgórskim Stowarzyszeniem Sztuk Wszelkich im. K. Wojtyły w Krakowie:

Klub Kazimierz – „Tak widzę świat”

Urząd Miasta Krakowa – „Pasje, pomysły, przemyślenia”

Klub 6 Brygady Powietrznodesantowej – „Inspiracje”

Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie – „ Inspiracje Sacrum”

Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – „Salon Sztuk Wszelkich pt. Dawka optymizmu”

Gminny Ośrodek Kultury w Mogilnach – „Między barwą a kształtem”

Kawiarnia Ministerstwo Tajemnic – „Królewski Kraków”

Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów – „Nasze fascynacje”

Centrum Kultury Podgórza – „ Historia jednego pomysłu”

Krakowskie Forum Kultury – Klub Kazimierz – „Salon Sztuk Wszelkich pt. W poszukiwaniu piękna”

Urząd Miasta Krakowa – „Salon Sztuk Wszelkich – 20 lat minęło”

Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – „Nadzieja”

Gminny Ośrodek Kultury w Mogilnach – „Zauroczenie”


Wystawa zbiorowa

Kawiarnia Efemeria – „Energetyczna moc twórczości”
Galeria
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie