Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Luty 2020
Pon
Wt
Śr
Czw
Pt
Sb
Nd
POKAŻ CAŁY PROGRAM
REZERWACJA
KASA BILETOWA
czynna: 4.10 w godz. 10:00-14:00 | 15:00-19:00; 5.10 w godz. 14:00-19:00; 6.10 w godz. 10:00-14:00 | 15:00-19:30
Przewijaj aktualności
Filharmonicy krakowscy wystąpią w Ołomuńcu z okazji 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Rozpoczynający się właśnie 79. sezon artystyczny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zdeterminowany został przez kilka istotnych dla muzycznego świata wydarzeń. Jednym z nich jest obchodzony w 2023 roku jubileusz 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, jednego z największych kompozytorów polskich, związanych z Filharmonią Krakowską przede wszystkim za sprawą uczestnictwa jej zespołów w licznych prawykonaniach jego dzieł. Kompozytor był także dyrektorem artystycznym instytucji w latach 1988–1990, a następnie piastował honorowo to stanowisko.

Pierwszy z koncertów rocznicowych wykonany zostanie przez muzyków Filharmonii Krakowskiej w ramach Jesiennego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu w sobotę, 23 września 2023. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexandra Humali, szef artystyczny instytucji.


Pierwszy raz zespoły Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie miały okazję wystąpić w Ołomuńcu w Kościele Panny Marii Śnieżnej we wrześniu 2018 roku w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz obchodów 85. Rocznicy Urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego. Było to wydarzenie niebagatelne także przez wzgląd na fakt, iż jubilat osobiście poprowadził część wykonywanego wówczas przed czeską publicznością Credo. Pięć lat po tym wydarzeniu, w hołdzie pamięci wielkiego kompozytora wybrzmi wieloczęściowa Missa brevis na chór a cappella, wykonana przez Chór Filharmonii Krakowskiej – zespół, który przez lata uczestniczył w dziele popularyzacji muzyki Krzysztofa Pendereckiego, zwłaszcza jego Jutrzni i Pasji wg św. Łukasza, której nagranie w wykonaniu krakowskich filharmoników uhonorowane zostało Grand Prix du Disque. W drugiej części wieczoru wykonane zostanie Te Deum, powstałe z inspiracji wyborem kardynała Karola Wojtyły na tron papieski i jemu też dedykowane. W charakterze solistów wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor oraz Piotr Nowacki – bas. Tydzień wcześniej Te Deum Krzysztofa Pendereckiego otworzy 79. sezon koncertowy Filharmonii Krakowskiej.


Udział muzyków Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w Jesiennym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ołomuńcu dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.